Z Ojcem Świętym Janem Pawłem II spotkałem się w trakcie III. pielgrzymki do Polski, podczas trwającej niespełna osiem godzin wizyty w Łodzi w dniu 13 czerwca 1987 roku. Byłem wtedy członkiem Kościelnej Służby Porządkowej (KPS) i wykonywałem swoje obowiązki na lotnisku Lublinek. Przebywałem na terenie płyty lotniska od godz. 20:30 dnia wcześniejszego do około godz. 14:30 w dniu, kiedy miała miejsce Msza Święta z udziałem Jana Pawła II. Będąc szefem parafialnej KSP (około 25 parafian), pilnowałem porządku z prawej strony sektora 1. (patrząc na główny ołtarz), w którym to sektorze znajdowały się dzieci przystępujące do pierwszej Komunii Świętej udzielanej przez Ojca Świętego.

Aby udać się na płytę lotniska, wszystkie łódzkie grupy parafialne zaliczone do Kościelnej Służby Porządkowej spotkały się około godz. 16:00 na ul. Obywatelskiej w pobliżu kościoła pod wezwaniem Bł. Urszuli Ledóchowskiej. Przedstawiciele Kurii Biskupiej sprawdzali tożsamość przybyłych osób oraz wyposażyli obecnych w legitymacje tożsamościowe, plakietki porządkowego, czapeczki – dżokejki, daszki przeciwsłoneczne i chusty, co trwało do godz. 19:00. Naszym opiekunem ze strony parafii św. Anny w Łodzi był wikary śp. ks. Andrzej Galiński. Następnie ruszyliśmy pieszo ul. Laskowicką w stronę lotniska, meldując się na wyznaczonym stanowisku około godziny 20:30. Miałem ze sobą żywność na kolację i śniadanie, a także latarkę oraz niewielki kocyk. W trakcie pełnienia obowiązków porządkowych mogliśmy korzystać z miejsc do mycia rąk i twarzy, z opieki medycznej zorganizowanej w namiotach, kabin WC i miejsc zakupu napojów.

Pierwsi wierni zajmujący miejsca w swoich sektorach pojawili się w nocy około 1:30. Wierni mogli wchodzić na sektory do godz. 9:00. Rankiem mogłem z bliska obejrzeć główny ołtarz, dzięki długoletniej znajomości z śp. ks. Henrykiem Majchrzakiem, który był współautorem projektu i budowy ołtarza. Główna Msza Święta rozpoczynała się o godz.10:30. Papieski helikopter pojawił się na lotnisku godzinę wcześniej i Ojciec Święty miał czas przywitać się bezpośrednio z wiernymi, przejeżdżając „papamobile” wzdłuż sektorów. Przy moim 1. sektorze auto zatrzymało się i Papież z odległości pobłogosławił wiernych (wierni nie mogli zbliżyć się do auta). W trakcie Mszy Świętej na pobliskiej wieży dla kamer telewizyjnych były prezentowane plakaty związane z NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, niszczone przez państwowe oficjalne służby porządkowe.

W dwie godziny po zakończeniu spotkania z Janem Pawłem II zakończyliśmy pełnienie obowiązków w ramach Kościelnej Służby Porządkowej. Przez cały czas pobytu na lotnisku pogoda była wspaniała – było słonecznie z leciutkim wiaterkiem. Było to niezapomniane osobiste spotkanie i jednocześnie przeżycie duchowe w wielotysięcznym gronie wiernych.

Cezary  Władysław  Rembowski

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pamiątek:

Deklaracja dostępności

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego © 2020

Rok Papieski Łódzkie